Bodrum Belediyesi

Haberler

26.11.2023

ÜÇ FİDAN PARKI AÇILDIBELEDİYEDEN BODRUM’A YENİ SOSYAL DONATI ALANI

Bodrum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Üç Fidan Parkı’nın açılışı gerçekleşti.

25 Kasım Cumartesi günü Belediye tarafından projelendirilmesi ve yapımı tamamlanan, Bitez Mahallesi Çökertme Caddesi üzerinde bulunan Bodrum Belediyesi Üç Fidan Parkı’nın açılışı yapıldı.

Açılış programına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Alkım Denizaslanı, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, CHP ilçe teşkilatı ve yönetimi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Bitez Muhtarı Seda Özgüçlü, ilgili belediye birim amirleri ile personelleri, Deniz Gezmiş’in akrabası Devrim Gezmiş, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Can & Aylin Konseri ile başlayan açılış programında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı sonrası açılışa katılamayan davetlilerin mesajları okundu. Program açılış konuşmalarıyla devam etti.

Bitez Muhtarı Seda Özgüçlü, böyle güzel bir parkı Bitez’e kazandırdıkları için Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile parkta emeği olan herkese teşekkür etti.

Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, park ile ilgili detayları paylaştığı konuşmasında, “Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras yine Bodrum’da büyük ilki gerçekleştiriyor. Daha önce Türk tarihinde iz bırakan birçok ismin Bodrum’da isminin sonsuza dek yaşaması amacıyla Yalıkavak’ta büyük Türk kadını Türkan Saylan’ın ismini vererek Türkan Saylan Spor Kompleksini inşa etmiş ve hizmete sokmuştur. Yine Umurca Parkı içerisinde daha önce ismi Bodrum sınırları içinde olmayan büyük şair, devrimci, Nazım Hikmet’in adını koyarak Nazım Hikmet Kütüphanesi’ni açmıştık. Mumcular bölgesinde Etrim Mevkinde Köy Enstitülerinin kurucusu olan İsmail Hakkı Tonguç’un ismini vererek bir tarım okulu açmıştık. Bugün de burada orman yangınından fışkıran Kaşıyaka’nın üç gülü Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın ismini vererek isimlerinin sonsuza dek yaşamasını sağladığı için kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Deniz Gezmiş’in akrabası Devrim Gezmiş ise, “Belediye Başkanımız başta olmak üzere bütün belediye emekçilerine teşekkür ediyorum. Çünkü gelecek neslimiz olan çocuklarımıza, gençlerimize böyle sonsuzluğa hitap edecek eserler bırakmamız gerekiyor. Bunun için kim ön ayak olduysa, kimin emeği varsa bütün emekçilere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi Alkım Denizaslanı, oturulabilecek parkların her yerde olduğunu ama bazı yerlere anlam katanın isimler olduğunu söyleyerek “Bugün burada Üç Fidan Parkı’nı açan Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye sahip olduğumuz için gerçekten çok şanslıyız. Bu konuda Belediye Başkanıma hepinizin huzurunda sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

“Adına yakışır bir park açıyoruz”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün burada masmavi Ege’nin yanı başında adına yakışır bir park açtıklarını belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

“Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ın ismini Bodrum’da yaşatmaya karar verdiğimizde tam da isimlerine yakışır şekilde mavi Bodrum denizinin kenarında yaşatalım dedik. Ve bu bölgede bu parkı yapmaya karar verdik. Yeniledik, yürüyüş yollarını tamamladık.

Parklar özellikle kentte yaşayan insanların sosyalleşmesi açısından çocuklarımızın bir arada olması dostluklar kardeşlikler oluşturması açısından çok önem taşımaktadır. Bodrum’da toplamda 300 civarında park var. Bunları yapan bizden önceki dönem yönetimlerine de teşekkür ederiz. Biz de onun üzerine koymaya çalışıyoruz. Kendi dönemimizde toplam 66 park yaptık” diyerek mevcut parklar hakkında bilgiler verdi.

Bodrum’da pek çok ihtiyacın olduğunu söyleyen Başkan Aras, “Bodrum’un su başta olmak üzere birçok hizmete ihtiyacı var. Kararlılığımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik” diyerek deprem, yangın ve salgın dönemlerinde de belediye olarak ellerinden gelen tüm destekleri yaptıklarını söyledi.

Açılış konuşmaları sonrası protokol üyeleri, vatandaşlar ve çocuklar açılış kurdelesini keserek hep birlikte park alanını gezdi. Açılışa katılan çocuklara çeşitli ikramlar sunulurken geleneksel akıl oyunları hediye edildi. Bir vatandaşın Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ın mezarından getirmiş olduğu toprak ise kurdele kesimi esnasında isimlerinin bulunduğu çiçekli alana serpildi.

Parkın Toplam Alanı 5 Bin 300 Metrekare

Belediye tarafından projelendirilmesi ve yapımı tamamlanan parka 1 Haziran 2023 tarihli Meclis Kararı ile gençlik hareketinin öncüleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ın isimlerini sonsuzlaştırmak için “Üç Fidan Parkı” adı verilmişti.

Toplam alanı 5 bin 300 metrekare ve toplam yeşil alanı ise 3 bin 550 metrekare olan Bodrum Belediyesi Üç Fidan Parkı’nın içerisinde sahil yürüyüş yolu, çocuk oyun alanı, serbest etkinlik alanı, yetişkinler için spor alanı, çocuk masaları yer alıyor.

Bodrum Belediyesi, vatandaşların kaliteli zaman geçirebilmesi, dinlenebilmesi, çocukların konforlu ve güvenli alanlarda eğlenebilmesi, oyunlar oynayabilmesini sağlamak için sosyal donatı alanlarını ilçe genelinde yaygınlaştırmaya devam edecek.

 

Paylaş: